• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/edebiyatcimiz

Cemal SÜREYYA mı SÜREYA mı

 
CEMAL SÜREYYA MI SÜREYA MI

    Bilindiği üzere Cemal SÜREYYA bir iddia sonucu soyadındaki  ‘’Y’’ harfini kaybeder fakat işin aslı tam olarak bilinmiyor denilse de Cemal Süreye kendisine bir röportajda bu soru sorulmuştur ve o da iddia sonucu ‘’Y ‘’ harfini kaybettiğini kabul etmiştir.

Bu konuyla ilgili hikaye şu şekildedir. :

    Cemal Süreya ve Sezai Karakoç üniversitede sınıf arkadaşıdır. ve sınıflarında ''Muazzez Akkaya'' isminde bir de kız varmış, ikisi de bu kızı gizliden gizliye severlermiş. sınıfta gün boyu aynı kıza duydukları ilgiyi birbirlerine anlatırlarmış. hatta Muazzez'e yazdıkları şiirleri birbirlerine okurlarmış.. sonra bu aşk, zamanla kızışmış ve birbirlerine 'ben elde ederim, sen edersin' derken 'kim elde edecek?' diye iddiaya tutuşmuşlar. 
kaybeden büyük bir bedel ödeyecek demişler. ve bu bedel ömrü boyunca üzerlerinde kalıcak. bedene fiziksel bir zarar olmayacak diye de karar kılmışlar. ve sonunda soyadını değiştirmeye gelmiş olay..

Cemal Sürey(y)a kazanırsa  Sezai Karakoç'un soyadı ''karkoç'' olacak..
Sezai Karakoç kazanırsa Cemal Süreyya'nın soyadı 'Süreya' olacak.

işte Süreyya'dan Süreya'ya geçiş dönemi böyle olmuştur..

Sezai Karakoç Muazzez Akkaya'ya ithafen ( Mona Rosa)şiirini yazar. Şair Karakoç, 1950 yılında mülkiye'de öğrenci iken yazmıştır bu şiiri ancak 2002 yılına kadar yayımlanmamıştır. 
"Mona Rosa" Türk edebiyatının en mahrem akrostiş şiiridir.